Veľký sprievodca pri výbere notebooku: Čo všetko potrebujete vedieť?
Počet zobrazení 9511
Éra stolných počítačov je už dávno za nami. Pokiaľ nepracujete v kancelárii alebo nevyužívate počítač na výnimočne hardvérovo náročné úlohy, ako bežnému používateľovi vám postačí notebook. Jeho prednosti sú jasné na prvý pohľad – prenosnosť, skladnosť, nízka hmotnosť, manipulovateľnosť. Mnoho moderných notebookov sa okrem toho pred počítačmi nemusí hanbiť ani z výkonnostnej stránky. S prehľadom si poradia s multimediálnymi súbormi, prenosom dát aj hraním najnovších hier.
So záplavou značiek a modelov na trhu však často vyvstáva problém – aký notebook kúpiť? Podľa čoho sa orientovať? Aké parametre brať do úvahy? Pre bežného používateľa je množstvo údajov skôr mätúcich ako nápomocných. Práve preto vám prinášame vyčerpávajúceho nákupného sprievodcu, v ktorom sa dozviete, v čom všetkom by ste si pred kúpou notebooku mali urobiť jasno.
1. Mac alebo Windows?
Hneď prvá otázka, ktorú si pravdepodobne položíte, sa bude týkať operačného systému. Rozhodovanie je zdanlivo jednoduché – buď svoje peniaze darujete spoločnosti Apple za jeden z ich MacBookov, alebo si vyberiete prístroj jednej z mnohých značiek fungujúcich na operačnom systéme Windows (existujú aj iné operačné systémy, napríklad browserovo orientovaný ChromeOS, ale verte nám, otázka naozaj znie: Mac či Windows?). Poďme sa pozrieť, v čom má ktorý operačný systém navrch.
Dizajn
Windows nájdete na celom spektre zariadení a značiek, od veľkých notebookov až po moderné ultrabooky, takže sa nedá hovoriť o jednotnom dizajne. Naopak, macOS nájdete len na výrobkoch spoločnosti Apple, a treba uznať, že čo sa dizajnu týka, MacBooky už roky určujú trendy. Jednoduché línie, hliníkové šasi, bezchybné vyhotovenie. MacBook je dizajnérskou legendou, takže ak chcete pôsobiť štýlovo, voľba je jasná. Treba však podotknúť, že aj konkurencia začína preberať niektoré „jabĺčkové" prvky a mnohé notebooky bežiace na Windowse sa takisto nemajú za čo hanbiť.
Aplikácie a programy
Pokiaľ chcete na notebooku využívať množstvo programov rôzneho zamerania, pravdepodobne vám bude viac vyhovovať Windows. Samozrejme, populárne programy (ako napríklad tie od Adobe) bez problémov fungujú na oboch systémoch. Mac má dokonca niektoré exkluzívne appky, ako napríklad GarageBand, Spaces alebo Aperture. Na druhej strane, prakticky každý softvér je dostupný pre Windows, nie všetky sú však optimalizované aj pre Mac.
Bezpečnosť
Dlhé roky boli operačné systémy macOS z bezpečnostného hľadiska jasným lídrom. Rozdiel už nie je taký veľký ako kedysi, vo všeobecnosti sa však MacBooky stále považujú za bezpečnejšie zariadenia. Aby sme však boli fér, je nutné priznať, že Windows je omnoho častejšie cieľom kyberútokov. Nech už si teda vyberiete akýkoľvek operačný systém, nezabudnite na kvalitný antivírusový program.
Hry
Ak plánujete využívať notebook najmä na hranie, jednoznačnou voľbou je Windows. Na MacBooku síce rozbehnete slušné množstvo hier, s Windowsom sa to však nedá ani porovnať. MacBooky jednoducho na hry nie sú stavané.
Cena
Ak hľadáte notebook a pozeráte sa na rozpočet, pravdepodobne je pre vás MacBook mimo hry. Jeho cena sa mnohým ľudom zdá doslova premrštená a je pravda, že za rovnaké peniaze môžete kúpiť notebook s Windowsom, ktorý parametrami MacBook dokonca predbieha. Na druhej strane, v cene MacBooku platíte za výrobok, ktorý má jedinečný dizajn, jednoduchú funkčnosť, neuveriteľne dlhú výdrž baterky, výbornú zákaznícku podporu a pravdepodobne vám bude roky fungovať ako nový. A ak sa ho rozhodnete raz predať, máte veľkú šancu, že zaň dostanete aj po pár rokoch stále slušné peniaze.
2. Vyberte si správnu veľkosť notebooku
Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich užívateľskú skúsenosť je veľkosť notebooku. Veľkosť notebooku (uhlopriečka displeja) sa určuje v palcoch (1 palec = 2,54 cm). Aké veľkosti sú najpopulárnejšie?
- 11 až 12" notebooky– ide o najmenšie notebooky (v súčasnosti na ústupe), takže sú vhodné na cestovanie alebo do školy; nezabúdajte však, že kvôli malej veľkosti musia v mnohom robiť kompromisy; okrem nižšieho výkonu si na nich ani veľmi nevychutnáte obľúbený film a zážitok s klávesnicou môže byť doslova frustrujúci
- 13 až 14" notebooky – v poslednej dobe najpopulárnejšia veľkosť; stále veľmi mobilné a ľahké notebooky, ktoré už dokážu poskytnúť (pri drahších modeloch) slušný výkon a vysoký komfort pri písaní
- 15 (resp. 15,6") notebooky – klasická, asi najrozšírenejšia veľkosť notebooku; nájdete tu tenké moderné systémy aj klasické notebooky hrubé ako kniha; treba rátať s vyššou hmotnosťou, takže sú dobrou voľbou na domáci notebook, ktorý nebudete často prenášať
- 17 až 18" notebooky – ideálne na hranie; veľká obrazovka a vysoký výkon, ktorý dokážu poskytnúť, potešia každého hráča; využiť takýto notebook môžete prakticky na čokoľvek, na cesty si ho však so sebou asi nevezmete :)
3. Nepodceňte klávesnicu a touchpad
Jasné, poviete si, klávesnica a touchpad sú súčasťou každého notebooku, takže to nemusíte riešiť. Radšej sa sústredíte na iné parametre. Nenechajte sa pomýliť, dobrá klávesnica je dôležitejšia, ako si myslíte. Najmä vtedy, ak plánujete na notebooku veľa písať a pracovať. Zážitok z klávesnice, ktorá vám nesedí, môže byť doslova frustrujúci. Takisto z touchpadu, ktorý vás nie a nie poslúchať. Ak máte možnosť, vyskúšajte si písanie na notebooku ešte pred kúpou. Niektoré klávesnice sú totiž objektívne zlé – majú nesprávne vzdialenosti medzi písmenami, klávesy sa zasekávajú alebo sa stláčajú príliš hlboko, prípadne plytko.
Rozdiely môžete nájsť aj medzi touchpadmi - niektoré sú príliš malé (plochou), prípadne majú zvláštnu perforáciu a drobné výstupky, čo nemusí vyhovovať každému.
4. Porovnajte si parametre notebookov
Ak ste vo výpočtovej technike laik a pojmy ako procesor, pevný disk, operačná pamäť či grafická karta (alebo ich skratky CPU, HDD či RAM) vám nič nehovoria a sú pre vás vyslovene španielskou dedinou, poradíme vám. Práve tieto parametre vám totiž povedia o notebookoch najviac – či ide o vysokovýkonný model, na ktorý sa môžete spoľahnúť, alebo slabšiu verziu, ktorá vám zamrzne pri prehrávaní filmu v HD rozlíšení.
Procesor
Nájdete ho aj pod skratkou CPU (Central Processor Unit). Dá sa povedať, že ide o samotný mozog celého systému. Na trhu dnes nájdete hlavne procesory od výrobcov Intel a AMD. Medzi najčastejšie patria procesory Intel Core i3/i5/i7/i9. Prvý z nich, teda i3 je najnižšia rada, i5 najčastejšia a i7 a i9 sú už ozajstnou špičkou v sérii, čo sa však odráža aj na cene. Od Intelu okrem toho nájdete ešte množstvo ďalších procesorov (séria m, Intel Pentium či extrémne výkonný a extrémne drahý Intel Xeon). AMD najčastejšie nájdete v podobe série A, FX a E.
Najčastejšie sa výkon procesoru udáva v gigahertzoch (GHz). Čím vyššie, tým lepšie, dnes sa táto hodnota pohybuje niekde medzi 2 GHz až 4,5 GHz. Treba však povedať, že hoci najdôležitejší, je to len jeden z faktorov, ktorý ovplyvňuje rýchlosť a výkon procesoru.
Operačná pamäť (RAM)
Operačná pamäť je dôležitým parametrom, na ktorý určite berte ohľad. Kapacita operačnej pamäte má totiž priamy vplyv na to, aké množstvo programov môžete mať spustené naraz pri plynulom výkone notebooku. 4GB berte ako minimum, ktoré by ste určite nemali podliezť. 8GB je v dnešnej dobe optimálny kompromis medzi výkonom a cenou. 16GB sa vám zíde, ak plánujete dať notebooku poriadne zabrať.
Notebooky sa zvyčajne dodávajú so slabšou operačnou pamäťou RAM, ako sú skutočne schopné pojať (napr. notebook s 8GB RAM môže pracovať aj so 16GB modulom). Niektoré notebooky disponujú dokonca dvomi (ale kľudne aj viacerými) slotmi na RAM moduly a v základe býva osadený iba jeden slot. Vždy si preto zistite, či existuje po čase (alebo aj hneď) možnosť upgradu RAM. Zaistí vám to vyšší výkon za pomerne málo peňazí.
Pevný disk
Dávno preč sú časy, kedy sa veľkosť pevného disku považovala za podstatný parameter pri výbere počítača alebo notebooku. S nástupom streamovacích služieb a cloudových úložísk odpadla potreba mať obrovský priestor na disku. Naopak, klasický pevný disk (HDD) je považovaný za zastaralú technológiu. Ak môžete, uprednostnite notebook so SSD diskom. Tieto disky sú výrazne rýchlejšie, majú nižšiu energetickú spotrebu a niekoľkonásobnú odolnosť voči mechanickému poškodeniu oproti klasickým pevným diskom.
Rozlíšenie obrazovky
Samozrejme, čím väčšie rozlíšenie obrazovky, tým ostrejší obraz. Ešte stále sú rozšírené notebooky s rozlíšením 1366x768 pixelov, ak však nemáte hlboko do vrecka, vyberte si notebook s rozlíšením aspoň 1920x1080 pixelov, teda full HD. Na trhu nájdete aj vyššie rozlíšenia, berte však do úvahy, že takéto obrazovky majú vyššiu energetickú náročnosť.
Porty a diskové mechaniky
Kedysi sme si nevedeli notebook prestaviť bez viacerých USB portov a CD či DVD mechaniky. Cloudové úložiská, streamovacie služby a čoraz rýchlejší prenos informácií pomocou internetu však z mnohých moderných notebookov mechaniky na čítanie diskov vytlačili. To vôbec nevadí, ak si chcete prehrať starú DVD zbierku filmov, problém ľahko vyriešite externou mechanikou. Čo sa týka portov, vyžadujte USB štandardu 3.0 a HDMI, ktoré sa vám môžu hodiť pri pripájaní na televíziu, projektor či externý monitor. Výhodou môže byť aj prítomnosť MiniDisplay portu.
5. Poriadne si skontrolujte výdrž batérie
Pokiaľ kupujete 17" notebook, ktorý vám má nahradiť stolný počítač, batéria pre vás pravdepodobne nebude určujúci faktor, pretože budete mať aj tak notebook pravdepodobne neustále zapojený. Ak však chcete s notebookom veľa cestovať, výdrž batérie je podstatný faktor. Zamerajte sa na notebooky s výrobcom uvádzanou výdržou aspoň 8 hodín. Neprekonateľným štandardom sú v tomto ohľade práve spomínané MacBooky, aj u konkurencie však nájdete mnoho kúskov, ktoré vás potešia dlhou výdržou.
Nepozerajte sa však len na oficiálne čísla, tie totiž zvyknú uvádzať výdrž batérie pri ideálnych podmienkach. Užívateľské recenzie sú omnoho užitočnejšie. Berte do úvahy tiež spôsob využitia notebooku počas napájania z batérie - pri sledovaní filmov alebo hrách sa vybije oveľa rýchlejšie, ako keď surfujete na internete alebo píšete dokumenty vo Worde.
6. Vyberte si správnu cenovú kategóriu notebooku
Dopredu si zvážte, koľko chcete do nového prístroja investovať. Hoci môžete naraziť na skutočne výhodné akcie, zľavy alebo výpredaje, a tým sa dostať aj k prémiovým modelom za férovú cenu, za normálnych podmienok je cena celkom slušným indikátorom kvality. V podstate môžeme notebooky rozdeliť do viacerých cenových tried:
- notebooky do 300 eur – lacnejšie značky alebo najslabšie modely veľkých značiek; spotrebný tovar, ktorý môžete použiť ako prvý notebook pre dieťa alebo sekundárny počítač na nenáročné úlohy, zálohovanie dát alebo voľný čas; nemajú dlhú trvanlivosť a pri ich používaní môžete prísť o nervy :)
- notebooky medzi 300 – 600 eur – niekde pod 600 eurami už zoženiete celkom slušný notebook (napríklad s i5 procesorom a 8GB operačnou pamäťou); relatívne nízka cena býva však často kompenzovaná napríklad menej kvalitným displejom, nízkou výdržou batérie alebo neprítomnosťou SSD disku
- notebooky do 900 eur – tu už sa pohybujeme medzi kvalitnými notebookmi, ktoré dokážu ponúknuť skutočne vynikajúci výkon; takisto tu narazíte na pridanú hodnotu ako napríklad prémiový dizajn v podobe hliníkového šasi či výkonný SSD disk
- notebooky nad 900 eur – kategória špičkových prístrojov s nekompromisným výkonom, kvalitným spracovaním a skvelou výdržou batérie; niekde na 900 eurách začínajú ceny nových Apple MacBookov a ich priamej konkurencie
Tip: Pokiaľ chcete ušetriť a získať za málo peňazí veľa muziky, pouvažujte o kúpe repasovaného (refurbished) notebooku. Ide o zvyčajne o notebooky s pôvodnou cenou nad 600 eur, ktoré sa nepredávajú ako nové, ale prešli dôkladnou kontrolou, sú plne funkčné a poskytuje sa na ne záruka minimálne 1 rok. Viete si tak nájsť dokonale fungujúci notebook za výrazne nižšiu cenu.
Stále si neviete vybrať? Obráťte sa na nás. Radi vám poskytneme pomoc alebo poradenstvo pri výbere nového alebo repasovaného notebooku. Na repasované počítače a notebooky sme totiž odborníci, a pokiaľ chcete špičkový výkon za férovú cenu, sme tu vždy pre vás.
Užitočné linky:
Repasované (refurbished) notebooky >>
Repasované (refurbished) notebooky do 400 Eur >>
Repasované (refurbished) notebooky do 500 Eur >>