Ako si zvyknúť na home office a zostať v pohode
Počet zobrazení 4221
Väčšina ľudí už niekedy v živote skúsenosť s home office mala. Súčasný home office bude ale o niečom inom - v tomto prípade nebude týkať jednotiek dní, ale celých týždňov, prípadne až mesiacov.
Dlhodobý pobyt doma bez možnosti úniku ešte viac zhoršuje absencia balkónu, dvora, výhľadu na ulicu (ak bývate vo vnútrobloku) alebo malá metráž. Všetky tieto faktory môžu byť ešte viac umocnené dlhodobou prítomnosťou ďalších ľudí v priestore. Pripravili sme preto pár tipov, ako sa z toho nezblázniť a zostať v pohode :) Pre rýchlejšiu orientáciu môžete preskočiť rovno na:
- príprava pracovného miesta
- výber správneho hardwaru (monitor, dokovacia stanica)
- nástroje na vzdialenú komunikáciu
- nástroje na projektové riadenie
- nástroje na sledovanie času
- nástroje na videokonferencie
- ďalšie tipy na home office
- tipy na voľný čas
- čoho sa na home office vyvarovať
Ako sa pripraviť na home office režim
Najväčší nápor na vašu prácu príde v prvých týždňoch karantény - firmy sa v tomto čase snažia adaptovať na totálnu zmenu prostredia, robia sa rýchle rozhodnutia a vy sa budete musieť naučiť nielen nemyslieť na situáciu za oknami vášho domova, ale byť produktívni a ešte sa aj o seba postarať.
Zaveďte si pevný denný režim
Pevne nastavený časový rozvrh je základom úspechu. Nielen že vám pomôže plynulo prejsť na prácu doma, ale tiež podporuje dodržanie rovnakých zvyklostí, ako keby ste išli do skutočného officu. Nezabudnite teda:
- vstávať a začať pracovať v rovnakom čase
- obedovať v rovnakom čase
- a hlavne končiť prácu v rovnakom čase
Jediné, čo bude musieť väčšina ľudí zmeniť, je spôsob riešenia jedla a pitia. Kávičkové a čajíčkové prestávky sa pravdepodobne o čosi pretiahnu a obedy si budete musieť variť sami a s predstihom (ak nemáte doma niekoho, kto sa vám o to postará, prípadne nevyužijete donáškovú službu). Nám sa zatiaľ osvedčilo varenie po večeroch zároveň s pozeraním zaujímavých videí alebo počúvaním podcastov.
Vytvorte si doma miesto pre home office
Vyhraďte si v byte jedno alebo dve miesta, kde sa budete počas práce zdržiavať. Prvé by malo nahrádzať vašu kanceláriu alebo open space. V ideálnom prípade by malo zahŕňať:
- stôl (ideálne s väčšou plochou a výškou od zeme cca 75 cm)
- stoličku (ideálna kancelárska, ale môže poslúžiť aj kuchynská)
- PC alebo notebook
- monitor
- písacie potreby a papier na poznámky
- a všetky ďalšie veci, na ktoré ste z práce zvyknutí
Náš tip: ak máte možnosť, opatrite pracovný stôl reproduktormi, aspoň jednou lampou a do najbližšej elektrickej zásuvky vložte minimálne rozdvojku/zapojte predlžovačku. Hodí sa na napájanie nielen počítača lebo monitoru, ale aj nabíjačky na telefón, lampy a reproduktorov.
Ak máte notebook, môžete si vyhradiť aj ďalšie miesto na oddych alebo konferenčné hovory, ktorých bude určite neúrekom. Toto miesto kľudne predstavovať pohodlné kreslo v obývačke.
Hardware na home office
Vedeli ste, že externý monitor môže zvýšiť vašu produktivitu o 20-30%? To nie je na zahodenie a väčšina je naň už zvyknutá z kancelárie. V ITzoo si môžete vybrať rôzne veľkosti, ale aj kvalitu a ceny monitorov štartujú už od 29 Eur. O výhodách externého monitoru si môžete prečítať v samostatnom článku.
Ďalšou výhodnou investíciou za výbornú cenu môže byť dokovacia stanica, ktorá rozšíri počet rôznych portov, maximálne zjednoduší zapájanie notebooku do elektrickej siete po prenášaní po byte alebo dome a zlepší náklon klávesnice notebooku.
Nástroje na komunikáciu s kolegami
Zamestnanci množstva firiem ešte stále najčastejšie komunikujú osobne, prípadne pomocou telefónu a e-mailu. Tieto firmy musia čo najskôr zaviesť vnútrofiremný komunikačný nástroj na instant messaging. Najčastejšie riešenia používané na Slovensku a v Česku:
Nástroje na projektové riadenie a zadávanie a sledovanie
Ak už podobný nástroj nevyužívate, teraz je ten správny čas. Pri práci doma sa môžete pripraviť na množstvo úloh, ktoré si buď budete evidovať na papier alebo online. Druhá možnosť je jednoznačne praktickejšia, obzvlášť ak na niektorých úlohách pracujete s ďalšími ľuďmi. Ak by ste využívali len firemný chat, mohli by ste sa veľmi rýchlo stratiť v záplave správ. Za nás odporúčame aspoň jeden z týchto nástrojov:
Nástroje na sledovanie času
Ak ste posadnutí produktivitou, prípadne bude potrebné sledovať čas strávený nad jednotlivými úlohami, rozhodne zvážte nástroj na sledovanie času nad jednotlivými projektami, prípadne klientmi. Za nás rozhodne Toggl - tentoraz bez alternatívy :) Základná a úplne postačujúca verzia je navyše zadarmo.
Nástroje na videokonferencie
Osobné meetingy budete musieť počas home office nahradiť skupinovými hovormi - ideálne aj s možnosťou sa vidieť. Za nás odporúčame nasledujúce:
Ďalšie praktické tipy pre prácu z domu
Ak ste sa už po hardwarovej aj softwarovej stránke poriadne vybavili, nezaškodí zopakovať si pár tipov, ako vyťažiť vo firme z home officu čo najviac pre svoju kariérnu budúcnosť:
- snažte sa pripomínať firme alebo šéfovi - v spoločnom chate reagujte, pridávajte reakcie alebo sa pýtajte relevantné otázky; čím viac ľudí bude vidieť vašu aktivitu, tým viac si vás po kríze (a aj počas nej) zapamätajú; to vám môže pri budúcom vyjednávaní o plate alebo pozícii výrazne pomôcť
- snažte sa podporiť svojho nadriadeného a prejavte iniciatívu a záujem
- komunikujte jasne a štruktúrovane - vyvarujte sa gramatických chýb, neprehľadného textu, aby ste kolegom namiesto hladkej komunikácie nestrpčovali život
Ako zvládnuť home office, sociálnu izoláciu a nezblázniť sa z toho
Človek je tvor spoločenský a aj keď sa počas práce odporúčame dištancovať od rodiny, partnera alebo spolubývajúcich, v čase oddychu alebo cez víkend spoločnosť inej bytosti určite väčšina uvíta.
Utužujte rodinné vzťahy
Súčasná situácia poskytuje jedinečnú šancu zintenzívniť kontakty s rodinou a priateľmi, aj keď nie ste spolu. Prejavením záujmu o ich situáciu a kontrolou, či niečo nepotrebujú, môžete vypestovať v rodine pocit spolupatričnosti, ktorá sa v dnešnom uponáhľanom svete len tak nevidí.
Ozvite sa aj priateľom, s ktorými nie ste často v kontakte
V priebehu času rôzne priateľstvá vyprchajú a to je normálne. Nestálo by však za to napísať pár z nich a zistiť, ako sa majú? Nikdy neviete, čo zaujímavé sa môžete dozvedieť a ako vám to môže do budúcnosti pomôcť.
Opýtajte sa starších ľudí vo svojom okolí, či nepotrebujú pomôcť s nákupmi
Dobrovoľníctvo je v súčasnoti v kurze a seniori ako najviac ohrozená skupina potrebujú našu pomoc. Vytlačte si na tlačiarni napríklad leták s telefónnym číslom a vylepte ho do výťahu so správou, že radi pomôžete s nákupom. Možno vám niekto bude veľmi vďačný a vy budete mať o dôvod viac ísť sa po práci alebo cez víkend na chvíľu prevetrať von.
Posilňujte si svoju imunitu a cvičte
Dlhým pobytom v uzavretom priestore a absenciou pohybu môže vaša imunita z dlhodobého hľadiska utrpieť. Prečo si napríklad neobjednať odšťavovač a vyskúšať džúsy z rôzneho ovocia? Rovnako môžete začať každý deň malou rozcvičkou, pri ktorej môže pomôcť napríklad závesný systém na cvičenie, ktorý jednoducho upevníte o dvere.
Venujte sa veciam, na ktoré nikdy nie je čas
Množstvo vecí neustále odkladáme, pretože na ne nemáme čas. A pritom sú dôležité! Kedy ste si naposledy zálohovali dáta na externý disk, konečne prečítali jeden z množstva stiahnutých e-bookov, utiahli rozheganý stôl alebo upratali a vyhodili staré veci zo skrine? Teraz je na to všetko ten správny čas :)
Čo by ste na home office robiť nemali
Hlavný benefit práce z domu je slobota. Ako to však zvyčajne býva - všetkého veľa škodí a v tomto prípade obzvlášť. Človek je od prírody tvor pohodlný a pokiaľ vás nebude situácia, vôľa alebo kolegovia vyslovene tlačiť, produktivita bude skôr priemerná. V súčasnej situácii jej rozhodne nepomôžu ani špecifické aktivity - napríklad niekoľkonásobné denné sledovanie štatistík nakazenosti, nutnosť varenia, telefonáty s rodinou a podobne. Musíte si rozkázať a tieto aktivity vykonávať až po práci, prípadne počas obednej prestávky.
Rozhodne sa vyvarujte nasledujúcich aktivít:
- sledovanie spravodajstva (čo i len na pozadí)
- mimopracovné telefonáty s rodinou a priateľmi kedykoľvek počas dňa
- instant messaging (počas práce si vypnite notifikácie, obráťte mobil displejom dolu a stlmte ho)
- rozhovory počas pracovnej doby s rodinou, partnerom alebo spolubývajúcimi (ak môžete, zatvorte sa vo svojej pracovni)
- nepanikárte len preto, že na ulici začujete húkanie sirény
- nevolajte k sebe kamarátov (ideálne ani po práci)
- nepite počas práce alkohol
- a celkovo čo najviac zabráňte vášmu rozptýleniu
Po dodržaní aspoň polovice týchto tipov vám garantujeme, že väčšinu práce stihnete urobiť včas a z dlhodobého hľadiska tak eliminujete ďalší prípadný zdroj stresu.
Záverom
Prežiť home office v psychickom zdraví a vrátiť sa po dlhšom čase von medzi ľudí nie je len veľkou výzvou, ale je to tiež príležitosť spoznať samého seba z iného uhlu pohľadu. Želáme vám, aby ste súčasnú situáciu v poriadku zvládli a využili príležitosti, ktoré ponúka, na úplné maximum.